היסטוריה של (History of ISACA) 

 

 

ISACA החלה פעילותה בשנת 1967, כאשר קבוצה קטנה של אנשים אשר תחום עיסוקם דומה – ביקורת של בקרות במערכות מחשב, אשר הפכו בהדרגה למרכיב מרכזי בתפעול ארגונם – נפגשה לדון בצורך במקור מרכזי של מידע והכוונה בתחום.   בשנת 1969 התאגדה הקבוצה באופן פורמאלי והפכה לאגודת מבקרי ענ"א (עיבוד נתונים אלקטרוני).   בשנת 1976 הקימה האגודה קרן חינוך שמטרתה ביצוע מאמץ מחקר רחב היקף כדי להעמיק את הידע בתחום הניהול והבקרה של טכנולוגיית המידע, וכדי להעצים את ערכו של התחום.

כיום, מספר החברים ב-ISACA מגיע ללמעלה מ-110 אלף מכל רחבי העולם, ומתאפיינים בגיוון שלהם. החברים באגודה גרים ועובדים בלמעלה מ-180 מדינות, ומכסים מגוון נרחב של מקצועות הקשורים לתחום טכנולוגיית המידע ביניהם: מבקר מערכות מידע, יועץ, מחנך, מומחה לאבטחת מערכות מידע, רגולטור, מנהל מידע ראשי ומבקר פנים. ישנם חברים החדשים בתחום, ישנם כאלו המכהנים כמנהלים בדרגי ניהול הביניים ואחרים המכהנים ברמות הניהול הבכירות ביותר. הם עובדים כמעט בכל ענפי המשק, לרבות פיננסים ובנקאות, ראיית חשבון, המגזר הממשלתי והציבורי, שירותים וייצור. גיוון זה מאפשר לחברים ללמוד האחד מהשני ולהחליף ביניהם נקודות מבט ייחודיות במגוון נושאים מקצועיים. הדבר נחשב, מזה זמן רב, לאחת מנקודות החוזק של ISACA.   בעוד שבעבר ISACA הייתה מוכרת בשמה המלא "האגודה לביקורת ובקרת מערכות מידע", כיום נעשה שימוש בראשי התיבות בלבד, על מנת לשקף את ההיקף הרחב של מומחי ממשל טכנולוגיות מידע אותם האגודה משרתת.

נקודת חוזק נוספת של ISACA הינה פריסת סניפיה. ל-ISACA ישנם יותר מ-200 סניפים בלמעלה מ-80 מדינות ברחבי העולם. סניפים אלו מספקים לחברי האגודה שירותי הדרכה, שיתוף משאבים, ייעוץ משפטי, רשת מקצועית ושירותים רבים אחרים ברמה המקומית. בדקו האם לאגודה יש סניף באזורכם.

מאז היווסדותה, ISACA הפכה לארגון גלובלי שמכתיב את הקצב לעוסקים בממשל תאגידי של מידע, בבקרה, באבטחה ובביקורת.   אנשי מקצוע בעולם כולו נוהגים לפי תקנים של האגודה, בתחום הביקורת והבקרה של מערכות מידע. המחקר בו עוסקת האגודה מתמקד בנושאים המקצועיים המאתגרים את חבריה.

ISACA מציעה ארבע הסמכות.   תעודת 'מבקר מערכות מידע מוסמך' (CISA) המוכרת בכל העולם והוענקה עד כה ללמעלה מ-75 אלף אנשי מקצוע.   תעודת 'מנהל אבטחת מידע מוסמך' (CISM) המיועדת למנהלי אבטחת מידע והוענקה עד כה ללמעלה מ-13 אלף אנשי מקצוע.   תעודת 'מוסמך בממשל טכנולוגיית מידע תאגידי' (CGEIT) המעודדת את קידומם של אנשי מקצוע המבקשים הכרה בידע ובניסיון שלהם בתחום, והוענקה עד כה ללמעלה מארבעת אלפים אנשי מקצוע. ההסמכה החדשה בבקרת סיכונים ומערכות מידע (CRISC) מיועדת לאנשי מקצוע בתחום טכנולוגיית המידע אשר אמונים על זיהוי וניהול סיכונים באמצעות פיתוח, יישום ותחזוקה של בקרות מערכות מידע.

ISACA מוציאה לאור את ISACA Journal, כתב-עת טכני מוביל העוסק בשדה בקרת המידע. האגודה מארחת מספר כנסים בינלאומיים המתמקדים בנושאים טכניים וניהוליים הנוגעים לאנשי מקצוע העוסקים בתחומים: אבטחת מערכות מידע, בקרה, אבטחה וממשל טכנולוגיית מידע.   ISACA, יחד עם המכון לממשל טכנולוגיית מידע המסונף אליה, מובילים את קהילת העוסקים בבקרת טכנולוגיית מידע, בכך שמספקים את הכלים הדרושים לאנשי המקצוע בסביבה גלובלית משתנה.


לפרטים נוספים